מדריך לתרבות המאיה – מיסתורין, כוכבים וחידה אחת גדולה

travelingos

ציוויליזציית המאיה הוגדרה על ידי ארכיאולוגים ככמה מדינות או אזורים בהם שלטה מורשת תרבותית עם שפה, מנהגים, לבוש ותרבות חומרית דומה. בני המאיה כבשו את יבשת מרכז אמריקה, כולל החלקים הדרומיים של מקסיקו, בליז, גואטמלה, אל סלבדור והונדורס, יש השערות שהשטח שבו שלטו היה מעל 200 אלף קילומטרים.

למרות שניתן לחשוב שתרבות המאיה היתה ממלכה אחת או סוג של אימפריה זה לא היה נכון  ובעצם מדובר באוסף של מלכים ששלטו בערים השונות והאזורים.

היו כמה מלכים חזקים בטיקאל, קלקמול, קרקול ודוס פילאס, אבל אף אחד מהם לא שלט באחרים. כנראה שעדיף לחשוב על המאיה כעל אוסף של מדינות עצמאיות שחלקו את אותו הפולחן ואת אותה הטקסיות, ובנוסף גם אדריכלות דומה, ערי המאיה סחרו זו עם זו וגם נלחמו זו בזו מדי פעם.

תרבות המאיה במקסיקו
תרבות המאיה – הקרבת קורבנות, ניקוב עצמי וקעקועים

ציר הזמן של תרבות המאיה

הארכיאולוגים טוענים כי תרבות המאיה התפשטה במסואמריקה בין השנים 250-900 לספירה.

לוחות שנה ורשימות של שושלות מלכותיות בקופן ובטיקאל הם העדויות לתרבות המאיה, הארמונות הגדולים והפירמידות העידו על הידע האדריכלי המפותח והתעצמות החקלאות.

הציוויליזציה של המאיה נמשכה יותר מ-2,000 שנה, אך התקופה שבין 300 לספירה לערך עד 900 לספירה, הידועה בשם התקופה הקלאסית, הייתה תקופת הזוהר שלה. במהלך אותה תקופה, בני המאיה פיתחו הבנה מורכבת מתמטיקה ואסטרונומיה, כולל השימוש באפס ופיתוח מערכות לוח שנה מורכבות כמו סבב לוח השנה המבוסס על 365 ימים.

המאיה הקריבו יגוארים לאלים
כהן דת של המאיה כיגואר

אתרים חשובים של תרבות המאיה :
קופאן , פלנקה,  טיקאל ,  קלמול , קרקול, דוס פילאס,  אוקסמל,  קובה , דזיבילצ'לטון, קבאה, לאבנה, פלנקה, צ'יצ'ן איצה.

הדת של המאיה 

בני המאיה היו דתיים מאוד וסגדו לאלים שונים הקשורים לטבע, ביניהם אלי השמש, הירח, הגשם, התירס, המסחר, הפוריות והמוות . בראש חברת המאיה היו המלכים או האדונים קדושים שטענו שהם קשורים לאלים והתחלפו על ידי ילדייהם. 
האדונים נחשבו כמתווכים בין האלים והאנשים עלי אדמות וערכו את הטקסים והטקסים הדתיים.

הידע המתקדם של בני המאיה

בני המאיה האמינו מאוד בהשפעת הקוסמוס על חיי היומיום. כתוצאה מכך, הידע וההבנה של בני המאיה באסרונומיה התקדמו מאוד לתקופתם: לדוגמא הם ידעו כיצד לחזות ליקויי חמה והשתמשו במחזורים אסטרולוגיים כדי לסייע בשתילה ופיתחו שני לוחות שנה מדויקים כמו אלו שאנו משתמשים בהם כיום.

טכנולוגיית המאיה

למרבה הפלא בני המאיה הצליחו לבנות מקדשים משוכללים וערים גדולות ללא מה שנחשב כיום ככלים חיוניים: המתכת והגלגל, הם כן השתמשו במספר חידושים וכלים "מודרניים" אחרים במיוחד באמנויות הדקורטיביות. 
בני המאיה בנו נולים מסובכים לאריגת בדים ופיתחו קשת של צבעים נוצצים עשויים מנציץ, מינרל שיש לו שימושים טכנולוגיים עד היום.

כתיבה, שפה ולוחות שנה של תרבות המאיה

שפת המאיה:  הקבוצות השונות דיברו כמעט 30 שפות ודיאלקטים קרובים, כולל המאיה והואסטק.

כתיבה:  למאיה היו מעל 800 הירוגליפים ברורים וכתיבה על נייר קליפה לא יאוחר מהמאה ה-15, אבל רובם פרט הושמדו על ידי הפולשים הספרדים.

לוחות שנה:

לוח השנה של המאיה מבוסס על מערכת של 260 ימים עם שם, ושנה של 365 ימים . הוא עשוי משלושה לוחות שנה נפרדים, המרכיבים יחדיו "סיבוב לוח שנה" המתאים ל -18,980 ימים, או 52 שנים . 

צ'יצ'ן איצה פירמידה שהיא בעצם לוח שנה – במת פירמידת מדרגות עם ארבעת גרמי המדרגות שבכל אחד מהם 91 מדרגות מסתכמת במספר 365 שהם מספר הימים בשנה קלנדרית.

עיר המאיה צ'יצ'ן איצה שבמקסיקו
צ'יצ'ן איצה פירמידה שהיא בעצם לוח שנה

הטקסים של מאיה

המאיה השתמשו בחומרים משכרים בטקסים שלהם יחד עם שוקולד, בלשה (דבש מותסס ותמצית מעץ הבלצ'ה); זרעי תהילת בוקר, פולק (מצמחי אגבה), טבק ועוד.

כלי נשק של המאיה: בחפירות שנעשו בערי המאיה התגלו צורות של כלי נשק הגנתיים והתקפיים: גרזנים, אלות, מקלות, חניתות זריקה, מגנים, קסדות וחניתות להבים

הקרבה פולחנית:  המאיה הקריבו חפצים על ידי השלכתם לסנוטות והנחתם בקברים. הם גם ניקבו את לשונם, תנוכי אוזניים, איברי המין וחלקי גוף אחרים לצורך הקרבת דם.
בעלי חיים ויגוארים הוקרבו, וגם בני אדם, כולל לוחמי אויב שנתפסו והוקרבו.

סנוטה במקסיקו – בני המאיה האמינו שהסנוטות הם שער לעולם הבא

אתרים ארכיאולוגיים של בני המאיה

הדרך הטובה ביותר ללמוד על המאיה היא ללכת ולבקר בהריסות הארכיאולוגיות. רבים מהם פתוחים לקהל ויש בהם מוזיאונים, סיורים מודרכים וחנויות ספרים באתרים. אתה יכול למצוא אתרים ארכיאולוגיים של מאיה בבליז, גואטמלה, הונדורס, אל סלבדור ובכמה מדינות במקסיקו.

אתרים של בני המאיה במקסיקו:
מאיה פן, קובה, טולום, אוקסמל(אושמאל), צ'צ'ין איצה, פלנקה, בונאמפאק, אל טחין, אק בלם.

עובדות מעניינות על תרבות המאיה 

 • הפירמידות והערים של המאיה עדיין מתגלים.
 • המאיה המציאו את הספרה אפס.
 • המאיה היו אכלני שוקולד.
 • למאיה היתה מערכת שלמה של כתיבה שעד היום לא פעונחה.
 • בני המאיה כתבו ספרו שנרשפו בפלישה הספרדית.
 • המאיה בנו סאונות הרבה לפני התקופה הרומית.
 • המאיה כלל הנראה המציאו את משחקי הכדור.
 • המאיה היו מקעקעים ומנקבים את עצמם.
 • המאיה האמינו שהסנוטות הם מעבר לעולם הבא.
 • המאיה ידעו להשתמש בגומי.
 • עד היום לא יודע מדוע נעלמה תרבות המאיה.

travelingos

admin

כתבות מעניינות

וואצפ
1
רוצים להתייעץ עם מומחה?
סיקרט מקסיקו תמיכה ועזרה למטיילים
דברו איתנו נשמח לעזור

!הצטרפו לקהילה שלנו והישארו מעודכנים