חג יום המתים במקסיקו

travelingos

יום המתים במקסיקו – Día de los Muertos – Day of the Dead
יום המתים במקסיקו הוא חג מקסיקני שכיום כבר נחגג ברחבי אמריקה הלטינית בקהילות המקסיקניות בארה"ב ואפילו בפיליפינים, יום המתים מקדש את זכרם של אבות המשפחה שהלכו לעולמם.
שורשי החג הם מהתקופה האצטקית ותרבות בני המאיה והשאר העמים הקדומים שחיו כאן , המסיונרים ניסו לאחד את החג עם ליל כל הקודשים כדי למחוק אותו אך ללא הצלחה .

מנהגי החג יום מתים במקסיקו
את החג חוגגים בימים הראשונים של חודש נובמבר ובמהלכו בני המשפחה של המתים מבקרים בבתי הקברות ובכנסיות ובמהלך הביקור נהוג להדליק נרות ולהביא פרחים.
חלק מהמקסיקנים מביאים איתם מתנות למתים ושמים אותם על גבי הקברים כולל בקבוקי שתיה חריפה וכל מיני מתוקים , נהוג להכין בתוך הבית פינה מיוחדת ובה שולחן עם פרחים ומאכלים שהמת אהב .
למרות שם החג והקשר למתים החג שמח, חגיגי וצבעוני במהלכו חלק מהחוגגים צובעים את פנייהם כמו גולגולות, מתחפשים לשלדים ורוקדים עד אור הבוקר.
בכיכרות המרכזיות יש להקות מקומיות הלא הם המריאצ'י וגם בכנסיות יש טקסים בהתאם .

ההיסטוריה של יום המתים במקסיקו

החג המקורי של יום המתים במקסיקו היה בעצם חג של בני המאיה, האצטקים ועוד עמים קדומים שחגגו את החג במשך חודש שלם לפי לוח השנה האצטקי היה זה בחודש אוגוסט.
חג יום המתים נערך לכבוד האלה מיקטקקיוואטל שסימלה את המוות במיתולוגיה של האצטקים, באמצעות החג יכולו החוגגים לערוך טקסטים למען יקירייהם המתים אבל המסורת לא נמשכה עד היום עקב הגעת הכובש הספרדי שניסה לבטל את החג ולאחד אותו עם החג הקטולי "Halloween" חג ליל כל הקדושים שאותו חוגגים בכל תחילת חודש נובמבר.
לפי האמונה האלה מיקטקקיוואטל שלטה בשאול ושם שמרה על עצמות המתים בהם השתמשה כדי ליצור חיים חדשים.

יום המתים מקסיקו


travelingos

admin

כתבות מעניינות

וואצפ
1
רוצים להתייעץ עם מומחה?
סיקרט מקסיקו תמיכה ועזרה למטיילים
דברו איתנו נשמח לעזור

!הצטרפו לקהילה שלנו והישארו מעודכנים